Zajęcie mieszkania przez komornika jest efektem postępowania egzekucyjnego, które jest wdrażane gdy właściciel nieruchomości ma długi. Wierzyciel może zainicjować takie postępowanie przeciwko dłużnikowi, zwracając się wpierw do sądu. Gdy dojdzie do wydania prawomocnego orzeczenia sądu wraz z klauzulą wykonalności, to wierzyciel może uzyskać tytuł wykonawczy. Z takim tytułem udaje się do komornika i składa wniosek o wszczęcie egzekucji. Z tytułem wykonawczym komornik sądowy ma prawo zająć nieruchomość według przepisów art. 814 Kodeksu postępowania cywilnego.
Uzyskanie tytułu wykonawczego przez komornika nie oznacza od razu, że mieszkanie zostanie zlicytowane na aukcji, a mieszkańcy eksmitowani. Zdarza się jednak, że od uzyskania tytułu wykonawczego do licytacji mija zaledwie kilka miesięcy. Przede wszystkim zajęcie nieruchomości przez komornika polega najpierw na dokonaniu wpisu zajęcia do księgi wieczystej mieszkania. Ta formalność może mocno nie wpływa na życie właściciela i mieszkańców zajętej nieruchomości, ale może spowodować, że jej zbycie będzie nieco utrudnione. Co prawda wpis do księgi wieczystej nie zakazuje sprzedaży nieruchomości, jednak może skutecznie odstraszyć potencjalnych nabywców.
Komornik może zająć każde mieszkanie, którego właścicielem jest dłużnik. Nawet jeśli dłużnik w nim mieszka i to także wraz z rodziną. Nie ma też znaczenia, w jaki sposób wszedł w posiadaniem lokum, czy np. je kupił czy otrzymał w darowiźnie.
Czy komornik może zająć mieszkanie, którego dłużnik jest współwłaścicielem? W takiej sytuacji komornik może zająć udziały należące do dłużnika niezależnie od ich wielkości, czy ilości współwłaścicieli nieruchomości. Komornik nie może zasadniczo ściągać długu z rodziny, czyli nie zajmie mieszkania np. rodziców czy siostry dłużnika, jeśli on sam nie ma nieruchomości. Jedynie osoba mająca dług odpowiada przed komornikiem – chyba że sprawa dotyczy małżonków ze wspólnotą majątkową, wtedy egzekucja toczy się z ich wspólnego majątku.
Co innego, gdy dłużnik faktycznie mieszka u rodziców i jest tam zameldowany. W takiej sytuacji komornik może w takim mieszkaniu przeprowadzić czynności związane z postępowaniem egzekucyjnym, zająć komputer, telewizor, sprzęt RTV.
W sytuacji, gdy jest zabezpieczone kredytem hipotecznym, a kredytobiorca nie spłaca należności. Wierzyciel, czyli bank, może zażądać sprzedaży mieszkania przez licytację. Inne specyficzne sytuacje, w których może dojść do licytacji nieruchomości, opisuje Ustawa o własności lokali. Wskazuje ona m.in., że wspólnota mieszkaniowa może żądać sprzedaży lokalu, jeśli właściciel długotrwale zalega z opłatami. Także gdy wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo gdy jego zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub części wspólnych uciążliwym.
Co zrobić z mieszkaniem zajętym przez komornika? Sprzedaż takiej nieruchomości może być utrudniona ze względu na jej obciążenie. Istnieją jednak firmy zajmujące się skupem zadłużonych mieszkań. Negocjują warunki z wierzycielem, przeprowadzają transakcję sprzedaży i przejmują mieszkanie, dzięki czemu dłużnik pozbywa się kłopotu. Nie ponosi przy tym dodatkowych kosztów, bo firmy skupujące mieszkania zapewniają bezpłatną opiekę prawną dłużnikom.
Postępowanie egzekucyjne nie musi skończyć się dla dłużnika źle. Choć to trudna sytuacja, to zawsze jest jakieś wyjście. Samodzielna sprzedaż zajętego mieszkania nie wchodzi w grę, ale z pomocą specjalistycznych firm skupujących zadłużone nieruchomości można dokonać transakcji przeniesienia praw lokalu na kogoś innego. To pomoże wyjść z długów i pozbyć się kłopotliwego mieszkania zajętego przez komornika.
Chesz sprzedać nieruchomość? Masz dodatkowe pytania?
Nie czekaj! Zadzwoń lub napisz!